Diagnostiskās operācijas un manipulācijas

Aspirācijas biopsija ar tievu adatu (fine needle aspiration – FNA; fine needle aspiration cytology – FNAC) – izmeklējamā veidojuma punkcija ar tievu adatu un atsevišķu šūnu vai šķidruma iesūkšana (aspirācija) ar šļirces radīta vakuuma palīdzību. Šo metodi lieto diagnozes citoloģiskai apstiprināšanai. Dažos gadījumos šī procedūra var būt ārstnieciska – punkcija cistu un abscesu ārstēšanai.

Punkcijas biopsija ar speciālu resnu adatu (core biopsy) – izmantojama kā nākošais etaps morfoloģiskajā diagnostikā – punkcija ar speciālu adatu, kas ļauj iegūt tievu piena dziedzera audu cilindru histoloģiskai izmeklēšanai un nospiedumus diagnozes citoloģiskai apstiprināšanai, turklāt ir iespējama arī hormonreceptoru noteikšana audzēja audos.

Ķirurģiskā (ekscīzijas) biopsija jeb vaļējā biopsija – visprecīzākais diagnostikas veids; tā ir neliela operācija (ķirurģiska iejaukšanās), kuras laikā tiek izņemts izmeklējamais (aizdomīgais) piena dziedzera audu perēklis vai tā daļa, kuru parasti nekavējoties izmeklē histoloģiski. Griezienu parasti izdara vispārējā narkozē (reizēm iespējama vietējā anestēzija) pa dabiskajām ādas krokām un līnijām; aizšuj ar atraumatiskām šuvēm. Šīs operācijas rezultātā parasti paliek neliela, maz pamanāma rēta.