Kāpēc privātklīnika

Visi zina, ka gan onkoloģisko slimnieku, gan slimnieku ar labdabīgām krūts slimībām ārstēšanu Latvijā finansē valsts.

Ja jūs esat apdrošināti, ārstēšana ir pilnīgi bez maksas, ja nē, tad pacienta iemaksa par ārstēšanu ir simboliska.Vienīgais noteikums valsts finansētās ārstēšanas saņemšanai – ir jābūt ģimenes ārsta nosūtījumam.

Tad kādēļ būtu vajadzīga krūts ķirurģijas privātklīnika, kura netiek finansēta no valsts līdzekļiem un kurā ārstēšanās būs diezgan dārga, ja līdzīgu ārstēšanu varētu saņemt valsts iestādēs bez maksas?

Iemeslu, kāpēc es izlēmu spert šādu soli – izveidot privātklīniku, – ir pietiekami daudz.

Galvenais iemesls ir tas, ka pilnvērtīgas krūts slimību ārstēšanas nodrošināšanai ir nepieciešama individuāla pieeja katrai pacientei.

Valsts iestādē katram ārstam ir pārāk liela slodze. Ķirurgs atrodas pastāvīgā laika trūkumā, jo vienkārši nav iespējams valsts paredzēto astoņu stundu ilgajā darbdienā pavadīt katru dienu 5–6 stundas pie operāciju galda, apskatīt jau izoperētos slimniekus, pārsiet viņus, sarakstīt papīru kalnus, apskatīt jaunuzņemtos pacientus un, kas ir ļoti svarīgi, mierīgi parunāt ar tiem.

Par kādu onkoplastisko ķirurģiju vai krūts rekonstrukciju var būt runa pie tāda darba ritma, kad ārstam grūti atrast laiku, lai padomātu par katru pacientu! Tāpēc visbiežāk tiek izvēlēta labi atstrādāta ārstēšanas standartmetode, varbūt ne pati modernākā, bet droša un ne pārāk darbietilpīga. Bet nodarboties ar tādām lietām kā estētika un psiholoģija laika gan nepavisam neatliek.

Pēdējo desmit gadu laikā ir ievērojami mainījušies uzskati par krūts vēža ķirurģiju. Ir izstrādātas jaunas pieejas krūts saglabājošām operācijām (t.s. onkoplastiskā ķirurģija), kas palīdz izvairīties no pilnīgas krūts noņemšanas (mastektomijas) ļoti daudzos gadījumos.

Pēc apmācības pirmajos Milānas onkoplastiskās un rekonstruktīvās krūts ķirurģijas kursos 1999.gadā es uzsāku nopietni nodarboties ar krūts rekonstrukciju pēc onkoloģiskajām operācijām, it īpaši ar vienmomenta rekonstrukciju un rekonstrukciju ar pacienta audiem, ar onkoplastisko ķirurģiju. Milānas kursi ievērojami mainīja manus uzskatus šajā ķirurģijas jomā un veicināja tieši šis medicīnas nozares padziļināto izpēti. Katru gadu es piedalos dažos veltītos šai tēmai semināros, konferencēs , kursos kā klausītājs vai lektors.

   Protāms, šīs iegūtās zināšanas es izmantoju, ārstējot pacientus Latvijas Onkoloģijas centrā, bet, lai ārstētu katru pacientu pēc modernākajiem standartiem, ir vajadzīgs daudz vairāk laika, ne kā to paredz valsts medicīna. Piemēram, krūts rekonstrukcijai ar pacienta audiem nepieciešamas 5-6 stundas, krūts saglabājošai operācijai ar vietējo lēveru pārbīdīšanu un otrās krūts korekciju – 3-4 stundas. Man vienkārši nav iespējas tērēt tik daudz laika vienam pacientam, jo man jāārstē arī citi!

Tas ir galvenais iemesls, kāpēc visbiežāk veiktā krūts operācija Onkoloģijas centrā ir mastektomija (pilnīga krūts noņemšana) bez jebkādas rekonstrukcijas. Latvijā aptuveni 75% krūts vēža gadījumu tiek veikta mastektomija, bet labākajās Rietumu klinīkās mazāk nekā 40%, tas nozīmē, ka Rietumos pacientu krūtis tiek saglabātas vai rekonstruētas vairāk nekā 60%, bet Latvijā mazāk nekā 25% gadījumu.


Visi minētie iemesli lika man spert šo soli – organizēt krūts ķirurģijas privātklīniku.

Es ļoti labi saprotu, ka ārstēšana šajā klīnikā būs diezgan dārga un ne katram pieejama, bet vismaz tiem cilvēkiem, kuri gribēs, lai pieeja viņu ārstēšanai būtu pilnīgi individuāla un ārstēšana tiktu veikta saskaņā ar modernākajiem uzskatiem, būtu iespēja saņemt tādu ārstēšanu par naudu. Protams, tas prasīs no manis papildu spēkus un laiku ārpus darba laika Onkoloģijas centrā un brīvdienās, bet esmu pārliecināts, ka spēšu to veikt.

Galvenais darbs – izmeklēšana, diagnozes uzstādīšana, ārstēšanas plāna izstrāde var tikt paveikta ambulatori līdz pacienta iestāšanās brīdim klīnikā uz operāciju. Katrai pacientei, stājoties stacionārā, jāzina ārstēšanas plāns, iespējamie varianti un tālākā ārstēšana jau līdz hospitalizācijai. Tikai pilnīga informācija par slimību un ārstēšanu, kas balstās uz pilnīgu ārsta un pacientu savstarpējo uzticēšanos, var būt veiksmīgas ārstēšanas pamats.

Protams, daudzi, lasot šos vārdus, uztvers viņus neviennozīmīgi – kā reklāmu. Ir zināms, ka reklāma izraisa ne tikai interesi par reklamēto, bet arī zināmu neuzticību, jo ne vienmēr tas, kas tiek reklamēts, ir labākais. Daudz drošāks pacientam ir ieteikums no cilvēkiem, kuriem ir zināma pieredze šādā jautājumā.

Es uzdrīkstējos spert šo soli arī tāpēc, ka ļoti ceru, ka visas rekomendācijas, kuras jūs dzirdēsiet no cilvēkiem, kas mani pazīst vai bija spiesti iepazīt slimības dēļ, apstiprinās, ka viss, kas teikts šajā mājaslapā, ir taisnība un ka reklāma ir vajadzīga tikai tāpēc, lai vairāk cilvēku uzzinātu par iespējām saņemt palīdzību krūts ķirurģijas privātklīnikā.

photo_news.jpg


Doktors Andrejs Srebnijs